«Лесь і Партнери»

Діти є найменш захищеними суб’єктами сімейних правовідносин через свій вік, фізичний і розумовий розвиток, і їх права та інтереси не можуть бути самостійно захищені в повному обсязі.

Чим регулюється перетин кордону з неповнолітньою дитиною?

Відповідно до “Правил перетину державного кордону громадянами України” виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним із батьків за нотаріально завіреною згодою.

ВАЖЛИВО. В умовах воєнного стану виїзд за кордон дітей з одним із батьків дозволяється без нотаріально посвідченої згоди іншого з батьків (усиновлювачів).

Де уточнити правила перетину кордону?

Для уточнення інформації щодо перетину кордону з неповнолітньою дитиною Ви можете звернутися до Державної прикордонної служби України за телефоном 0 800 218 808 або 1598 (багатоканальний номер для безкоштовних дзвінків на території України); +38 (044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків із України та із-за кордону, згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку).

Умови перетинання державного кордону громадянами України у період дії воєнного стану, зокрема дітьми, дітьми з інвалідністю; дітьми, хворими на тяжкі захворювання; дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування визначено пунктами 21-25 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Куди звернутися, щоб дізнатися через який пункт пропуску вивезли або ввезли дитину?

Якщо законний представник (батько, мати, усиновлювач, опікун, піклувальник) не знає, через який пункт пропуску вивезено дитину з країни, він може подати запит на електронну адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України: https://dpsu.gov.ua/ua/Elektronne-zvernennya, який буде розглянуто протягом 30 днів у порядку Закону України «Про звернення громадян», або протягом 5 днів через адвокатський запит.

Які документи необхідні для виїзду дитини за кордон?

  • свідоцтво про народження дитини;
  • закордонний паспорт дитини та дорослого, що її супроводжує;
  • документ, що засвідчує родинний зв’язок між дитиною та дорослим, що супроводжує.

Хто може супроводжувати дитину за кордон ?

Дитина до 16 років без паспорта може виїхати з країни за свідоцтвом про народження, але тільки якщо вона подорожує з дорослим. Це можуть бути:

  • батьки або один із батьків (без нотаріальної згоди другого з батьків);
  • родичі дитини – бабуся, дідусь, повнолітні брат чи сестра, мачуха або вітчим (без нотаріальної згоди батьків);
  • треті особи, яким батьки дали дозвіл на це (за наявності нотаріальної або засвідченої органами піклування згоди батьків).

ВАЖЛИВО. Під час воєнного стану один з батьків (усиновлювач) має право вивезти дитину за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Однак другий з батьків може заборонити дитині виїзд за кордон. За відсутності такої заборони діти можуть виїжджати з країни без  нотаріально посвідченої згоди.

Як батькові заборонити вивезення дитини за кордон?

Усно заборонити виїзд дитини, наприклад, зателефонувавши до Держприкордонслужби неможливо. Тому батькові, для заборони вивезення дитини за кордон потрібно:

1.Отримати рішення суду (дії та рішення Держприкордонслужби здійснюються в порядку, затвердженому постановою Кабміну № 280 від 17 квітня 2013 року. Стаття 5 процедури стосується тимчасового обмеження права виїзду за межі України на підставі ухвали слідчого судді чи суду.

Держприкордонслужба може отримати рішення суду про тимчасове обмеження прав дітей на перетин українського кордону. Відповідна інформація вноситься до бази даних. У цьому випадку прикордонники вживатимуть усіх передбачених законодавством заходів, щоб дитина не виїхала за межі України. Цей варіант найбільш вірогідно унеможливить перетин дитиною державного кордону.

2. Подати письмове звернення до Держприкордонслужби (батько може звернутися до Держприкордонслужби та прикріпити заяву, надіславши її офлайн або електронною поштою на адресу Держприкордонслужби: 01601, м. Київ, вул.Володимирська, 26 (Громадська приймальня – вул.Володимирська, 30), електронна пошта: zvernennia@dpsu.gov.ua.

Заява повинна містити:

  • повну інформацію щодо заявника, його дітей;
  • доводи, що виїзд за кордон може завдати шкоди дітям, загрожувати їхній безпеці та суперечити їхнім інтересам;

Правильно заповніть інформацію про одержувача та заявника – звертайтеся безпосередньо на ім’я відповідальної особи Держприкордонслужби.

ВАЖЛИВО! До заяви необхідно додати документи, що підтверджують родинний зв’язок, наприклад, свідоцтво про народження дитини а також нотаріально завірений документ про те, що один із батьків не погоджується на виїзд дитини за кордон.

Якщо Вам необхідна допомога юриста чи безкоштовна консультація щодо виїзду дитини за кордон зв’яжіться з нами.

Автор: Ірина Лесь

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *